איך תפסיקו ללחוץ ידיים לא נכון (שפת גוף)

הכל על לחיצות ידיים

איך תפסיקו ללחוץ ידיים לא נכון (שפת גוף)

מאת: ניר עידו

רבים מאיתנו לא מייחסים חשיבות מספקת לאופן בו אנו לוחצים ידיים, ולמה שזה אומר עלינו בתור בני אדם. דבר  זה גורם פגיעה ברושם אותו אנו מנסים ליצור על האדם שמולנו.

למה לחיצות ידיים חשובות?

לאופן לחיצת היד יש חלק חשוב ביצירת הרושם הראשוני על האדם איתו אנו נפגשים, ויש לו חשיבות מכרעת בגיבוש הדיעה שלו עלינו. חשוב ללחוץ ידיים נכון.

יש דרכים רבות ללחוץ ידיים, ובמאמר זה אציג כמה מהטעויות הנפוצות שאנשים עושים כשהם לוחצים ידיים, ובנוסף אתן מספר טיפים כדי לשפר משמעותית את לחיצות הידיים שלכם.

לחיצות ידיים לא נכונות:

  1. לחיצת ה-"אני מעליך" – לחיצת יד כאשר היד שלכם נמצאת מעל היד של האדם שמולכם, כך שניתן לראות את גב היד שלכם ואת שלו לא. לחיצת היד הזו מעידה בדרך כלל על כוחנות ושתלטנות, ולעיתים גם על התנשאות על הצד השני.

* שימו לב:  אם מישהו לוחץ לכם כך את היד, ישרו מיד את היד שלכם, כך  הוא יבין שעומד מולו אדם שווה ערך.

  1. לחיצת ה-"אני מתחתיך" – לחיצת יד כשהיד שלכם נמצאת מתחת ליד של האדם שמולכם, כך שניתן לראות רק את גב היד שלו. לחיצה זו משדרת דימוי עצמי נמוך וחולשה, היא בעצם אומרת לאדם שמולכם 'תוביל אותי'. אנשים שלוחצים ידיים כך ניתפסים לרוב כקלים לתמרון, אתם לא רוצים להתפס כך.

* שימו לב: אנשי עסקים משתמשים בלחיצה זו לעיתים כדי להעביר לצד השני מסר של חולשה וכך לייצר לעצמם יתרון שיוכלו לנצל במשא ומתן.

  1. לחיצת "הפוליטיקאי" – לחיצת היד בעזרת שתי הידיים, כך שיד אחת לוחצת ויד אחת עוטפת. לחיצה זו משדרת מערכת יחסים חמה וחביבות, אל תלחצו ידיים כך עם אנשים שאינכם מכירים או שמערכת היחסים איתם אינה חמה ולבבית. שימוש לא נכון בה אוטומטית ייצור ריחוק ביניכם לבין האדם שמולכם, זה קצת כמו לקבל חיבוק מאדם שלא מכירים. שמה של לחיצה זו נובע מכך שהיא נפוצה מאוד בקרב פוליטקאים שמנסים להקרין חום וחביבות לעיתים קרובות.
  2. לחיצת ה-"רק אצבעות"לחיצת היד כך שמושיטים בעצם רק את האצבעות ללחיצה ולא את כל כף היד. מעידה בעיקר על זלזול והתנשאות בעיקר משום שהיא יוצרת את הרושם שלא טרחת להושיט את כל היד לאדם שמולך משום שהוא חסר חשיבות. אתם לא רוצים להצטייר כך.

* שימו לב: יש בנות שמשתמשות בלחיצה זו כדי להראות שהן מנומסות ועדינות, אז לבנים שבינינו – אל תשפטו אותן בחומרה, ולבנות שבינינו-יש דרכים טובות יותר להראות את זה.

  1. לחיצת ה"סמרטוט" – לחיצת היד שהיא בעצם אינה לחיצה, בה רק מושיטים את היד קדימה ונותנים לאדם שמולנו ללחוץ את ידנו מבלי ללחוץ את שלו. לחיצה זו משדרת מסר דומה ללחיצת ה"אני מתחתיך" בשילוב מספר דברים. היא משדרת חולשה, חוסר אכפתיות, זלזול ואי רצון להוביל.

מספר טיפים נוספים ללחיצות ידיים:

  1. יד נקייה- לחצו ידיים בידיים נקיות, לא מלוכלכות, לא רטובות ולא מזיעות.
  2. יד ימין- אם יד ימין שלכם לא שבורה, אתם לוחצים ידיים ביד ימין בלבד. אם אתם מחזיקים משהו ביד ימין, תעבירו אותו ליד שמאל ואז תלחצו ידיים.
  3. בעמידה בלבד- לא לוחצים ידיים בישיבה, זה מעיד על זלזול, כשאדם ניגש אליכם ללחוץ ידיים קומו ולחצו את ידו. להוציא מקרה אחד בו שניכם יושבים ואז זה סר טעם.
  4. לא ללחוץ חזק מידי ולא ללחוץ חלש מידי.
  5. ללחוץ ידיים ישר- כך שהזרת והאצבע המורה שלכם אנכיות בקו אחד לריצפה.

לסיכום, ללחיצות ידיים יש  חשיבות גדולה בעת יצירת רושם ראשוני על אדם. לחיצת היד היא בדרך כלל הדבר הראשון והאחרון שאנחנו עושים בפגישה ולכן יש לעשות אותה כהלכה. אני מקווה שהמאמר סייע לכם, אם יש איזשהן שאלות או הערות, אשמח שתשאירו אותן בתגובות למטה.

About ניר עידו 6 Articles
סופר, מרצה ויזם.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*