8 טיפים שיעזרו לכם להעביר פרזנטציה מעולה (עמידה מול קהל)

עמידה מול קהל, 8 טיפים לפרזנטציה טובה.

8 טיפים שיעזרו לכם להעביר פרזנטציה מעולה

במאמר הזה אני אתן 8 טיפים פשוטים שהופכים פרזנטציה בינונית או משעממת לפרזנטציה טובה. יחד עם זאת אני אסייג ואגיד שהיכולת לעמוד מול קהל ולהצליח להעביר פרזנטציה טובה אצל חלק מהאנשים היא מורכבת יותר, והיא דורשת לעתים התנסות ותרגול, אך היא קיימת אצל כולם.

אני גם אוסיף ואגיד שכנראה לא תמצאו פה משהו חדש, כי בסופו של דבר לא מדובר בתורה מסיני, אבל הטיפים שאני אתן פה ימנעו את רוב הטעויות שאנשים עושים כשהם מעבירים פרזנטציה או בכלל עומדים מול קהל, הקפדה עליהם ותשומת לב אליהם יכולים באמת להפוך כל פרזנטציה לטובה.

הטיפים:

  1. לבוא רגועים- התרגשות היא דבר בריא וחשוב וחיובי אבל לחץ , כשרואים אותו על הפנים של האדם שמדבר, הוא ממש ממש לא דבר חיובי, והוא יכול להרוס פרזנטציה שלמה. הרבה אנשים נתקלים בזה בעיקר לפני מצגות חשובות או בפעמים הראשונות כשהם עומדים מול קהל. תכינו את עצמכם מראש לזה ותמצאו מה מרגיע אותכם, כדי שאם תגלו שההתרגשות גוברת מעבר למה שציפיתם, תדעו מה לעשות. בין אם זה לשמוע מוזיקה טובה או לעשות 10 שכיבות סמיכה, כל אחד ומה שמדבר אליו.
  2. תבואו מוכנים- תדעו על מה אתם מדברים, תכירו את המצגת מאלף ועד תו' , תצפו שאלות של אנשים. ברגע שתשלטו בחומר לגמרי, גם תהיו רגועים הרבה יותר וגם תפגינו ידע ותהפכו למרשימים הרבה יותר. בסופו של דבר כשאתם עומדים מול קהל, הקהל רוצה להרגיש שאתם יודעים על מה אתם מדברים, אז תדעו על מה אתם מדברים וכמו שאמרתי זה גם מרגיע, אתם בטוחים בעצמכם.
  3. עזרים- תכינו את כל העזרים מראש, אם זו מצגת , מחשב נייד, מקרן, דיסק און קי, הכל צריך להיות מוכן מראש ותוודאו שהכל עובד. את זה עושים משני טעמים, אחד כדי למנוע תקלות ברגע האחרון, אתם לא רוצים למצוא את עצמכם חמש דקות לפני שמתחילה הפרזנטציה מבקשים ממישהו שישלח לכם משהו ששכחתם במייל, וזה עוד המקרה הטוב. במקרה הרע, תצטרכו למצוא את עצמכם מאלתרים, ואם אין לכם הרבה מאוד נסיון באלתור, אתם לא רוצים להגיע למצב הזה. הטעם השני שבגינו נעשה את זה הוא כדי להיות רגועים ולדעת שאנחנו מוכנים והכל עובד. שקט נפשי.
  4. זמן- תזמנו מראש כמה זמן יקח לכם להעביר את הפרזנטציה, שימו עין על השעון לכל אורכה וודאו שאתם לא חורגים ממסגרת הזמן שהקצבתם לעצמכם. אל תתנו הרצאות ארוכות מידי, לאנשים יש נטיה להשתעמם והדבר האחרון שאתם רוצים זה שישתעממו מכם.
  5. קשר עין- תשמרו על קשר עין עם הקהל שלכם, תסתכלו לאנשים בעיניים, תיצרו קשר עין ותשמרו עליו. קשר עין מעודד הקשבה והקשבה זה מה שאתם צריכים כשאתם עומדים מול קהל. כשאתה מסתכל למישהו בעיניים אתה יודע שהוא מקשיב לך, אז תסתכלו להם בעיניים.

שימו לב: שמירה על קשר עין היא מיומנות שיש לפתח. יש אנשים שהנטיה הטבעית שלהם היא להסתכל על המצגת או על הרצפה, אל תעשו את זה. אתם מדברים לקהל, תסתכלו אליו.

  1. קול- אל תדברו לאט מידי, אנשים ישתעממו. אל תדברו מהר מידי, אנשים יאבדו אותכם. תגוונו את הטון שלכם, זה עוזר לאנשים לשמור על קשב.
  2. תנועה- אם יש אפשרות, אל תעמדו במקום אחד, תלכו קצת תוך כדי שאתם מדברים. תנועה עוזרת לאנשים לעקוב אחריכם ולהקשיב לכם. לאנשים קשה להסתכל לאותו מקום לאורך זמן ואתם רוצים שהמבט שלהם ישאר עליכם, אז תקלו עליהם, תלכו קצת.
  3. תערבו את הקהל- תשאלו שאלות, תנו להם לשאול שאלות, ככול שהאינטארקציה תגדל ההרצאה תהיה מעניינת יותר ומכם יתרשמו לחיוב. הרבה מרצים טועים כשהם מדברים זמן רב בלי לתת לאיש בקהל להוציא הגה, אינטרקציה היא חלק חשוב מהרצאה טובה ואתם לא נואמים אז אין סיבה שלקהל לא יהיה חלק בהרצאה.
About ניר עידו 6 Articles
סופר, מרצה ויזם.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*